Yeni düzenleme ile mayıs başında trafik sigortasında yeni basamak sistemi uygulamaya giriyor. Ne demek basamak sistemi? Trafik sigortasında, sürücülerin hasar geçmişine göre 7 ayrı kategori (basamak) bulunuyor. Fiyat, bu basamaklara göre tespit ediliyor; prim artırım ve indirimleri de bu basamaklara göre belirleniyor.

Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın yazısına göre; İlk kez sigorta yaptıracaklar, trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl bir kademe artıyor, üst üste üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7. kademeye kadar çıkıyor, primler de ona göre azalıyor.

Hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor, fiyat da artıyor. Yani, 7. basamak, hasarsız sürücülerin olduğu grup, 1. basamak yüksek hasarlı sürücülerin olduğu basamak.

Mayıs başından itibaren bu sisteme ek olarak iki basamak eklendi.

6433941a3d1b45f21ebd7669

Çok hasarlı sürücüler için (bunların sayısı 10 bin civarında) 0’ıncı basamak ve hasarsız sürücüler için de 8’inci basamak.

Buna göre, en az 5 yıl boyunca 7. basamakta bulunan hasarsız sigortalılar bu süre içinde herhangi bir kazaya karışmaz ve tazminat ödemesi yapılmazsa, 5’inci yıldan sonra 8. basamağa geçecekler.

Çok hasar yapan ve 1. basamakta bulunan sigortalılar bir yıl içinde 3 ve daha fazla kazaya karışır ve bu kişiler için sigortadan tazminat ödenirse sigorta yenilemesinde 0. basamağa çıkacak.

PRİMDE YÜZDE 200 ARTIŞ 

Peki, yeni basamak sistemine göre prim artırımları ve indirimleri nasıl olacak? İlk tez trafik sigortası yaptıracaklar basamak sistemine 4. basamaktan giriyor.

5. basamağa geçtiğinden yüzde 5, 6. basamağa geçtiğinde yüzde 20, 7. basamağa geçtiğinde yüzde 40 ve 8. basamağa geçtiğinde yüzde 50 indim uygulanacak. Bunlar hasarsızlık indirimleri.

Hasarlı sürücüler ise 4. basamağa indiğinde yüzde 10, 3. basamağa indiğinde yüzde 45, 2. basamağa indiğinde yüzde 90, 1. basamağa indiğinde yüzde 135 ve 0. basamağa indiğinde yüzde 200 primleri artacak.

Özetle, 8. basamaktaki hasarsız sürücüler yüzde 50 indirim alırken, 0. basamaktaki çok hasarlı sürücülerin trafik primleri yüzde 200 artacak.