Ortahisar Belediye Başkanı ve AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, projelerini açıkladı.

Tanıtım toplantısına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Mustafa Şen, Vehbi Koç, Yılmaz Büyükaydın, önceki dönem Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M.Cahit Turan, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Trabzonspor Asbaşkanı Zeyyat Kafkas ile çok sayıda siyasetçi ve partililer katıldı.

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç'in açıklamaları şu şekilde;

Gelişmişlik endeksinde Trabzon'umuz 10. sırada. Aslında iyi bir derece ama biz Trabzonlular inat insanlarız. Mücadeleyi severiz. İstiyorum ki, inşallah halkımızın tercihiyle 1 Nisan itibarıyla kadim şehrimizi 10. sıradan alıp yukarılara doğru yükseltelim. Bunun gayreti içerisinde olacağız.

Güzel hizmetlerimiz oldu. Bizi yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu ile ahenkli bir çalışma yaptık. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Misyonumuzu anlattık. Şehrimizi bütün değerleri ile 1. sıraya çıkarmak istiyoruz. 18 ilçe belediye başkan adaylarımız ile projeler konusunda çalıştık. İstiyorum ki, her şey kayıt altına alınsın. Biz, samimiyetle hareket ediyoruz. Yapabildiklerimizi de yaptıklarımızı da açık şekilde daha önce vatandaşlarla paylaştık. Başlığımız, "Sevdamız Trabzon"dur. Bu şehre hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Ulaşımda birinci hedefimiz, hafif raylı sistem. Heyecanla bunu bekliyoruz. Kıymetli Ulaştırma Bakanımız burada. Bu projeyi tamamlayıp, 2025 yatırım programına almak hedefimiz. Hem şehir içi trafiğini rahatlatacak hem de şehrimize seviye atlatacak.

Güney çevre yolu; sadece transit yol değil. Doğu-batı aksında deniz kenarına sıkışmış şehrimizin güneye taşınması için transit bir güzergah ama hem de şehircilik adına projeksiyon. Mayıs'ta temeli atıldı. İnşallah bakanımız ile bunu tamamlayacağız.

Havalimanımız. Yatırım programına alındı. Yatırım bedeli de konuldu. İnşallah bakanımızla yeni havalimanını da şehre kazandıracağız.

Beşikdüzü'nden Of'a elektrikli modern otobüsü şehrimize kazandıracağız. İnşallah gelir gelmez bu adımı atacağız. Yine yeni ilçe otogarlarını şehrimize kazandıracağız. Var olanları da bakıma alacağız.

Gülcemal, dolgu alanları büyük oranda tamamlandı. İsmi belki daha değişik ve güzel bir isim olabilir. Burada, tahkimatı biten bölümde yeni bir yaşam alanını Trabzonluların hizmetine sunacağız.

Kalepark projesi. Ergin Aydın başkanım da bunu sundu. İnşallah kendisiyle birlikte çalışıp bunu da hizmete sunacağız. 2019'da proje kitapçığıma koymuştum. Ama yapamadık, bunu da açık seçik ifade ediyoruz. Şimdi nasip olacak, Ergin Aydın başkanımızla bunu yapıp yeni bir yaşam alanı sunacağız.

Kent ormanları; halkımız yeşil alanların artmasını istiyor. Kişi başına düşen alanı 14'ten 17 metrekareye çıkarmak istiyoruz. Biri Yomra, biri Çarşıbaşı'nda olacak.

Sahil ve plajlarımız; Yomra, Akçaabat ve Sürmene'deki alanları projelendirip Trabzon'umuza kazandıracağız.

Küçük sanayi sitelerimizin taşınması, Gülcemal ve hafif raylı sistem. Bu 3 proje için gece gündüz çalışacağız. Çünkü bunlar ufak işler değil, kapsamlı işler. Bakanlarımız ve Ankara ile birlikte çalışacağız.

Esnaflarımız daha iyi şartlarda çalışma hayatlarını sürdürmek istiyor. Hem daha modern iş yerlerinde ekmeklerini kazanabilmeleri adına hem şehircilik adına daha güzel bir anlayışı ortaya koyacağız. 1700 esnafı alıp, yeni yerlerine taşıyacağız. Düzyurt'ta alan tespit edildi. Gelir gelmez faaliyete başlayacağız.

Eski otogarımızın bulunduğu alanda kentsel tasarım planımız var. Bu alanı satmıyoruz. Satışa çıkarma fikri vardı. Biz orayı satmayacağız. Yeni bir tasarımla, bir yarışma açarak şehrimize kazandırmak istiyoruz.

Kent parklarımız. Yomra, Vakfıkebir, Ortahisar'da bunları hayata geçireceğiz. Sürmene, Arsin ve Şalpazarı'nda yeni kent meydanlarını halkımıza sunacağız. Her ilçemize bisiklet ve yürüyüş yollarını yapacağız. Yomra'da Ahmet Adanur kardeşimizin ismiyle güzel bir bulvar yapacağız. İnşallah Abdulkadir Özdemir kardeşimizle Yomra'ya bunu kazandıracağız.

Yenilenebilir enerji. Ortahisar Belediyesi'nde, Mağmat'ta bunu yaptık. Hizmete aldık. Ergin Aydın başkanım artık elektrik parası vermeyecek. İstiyorum ki, Büyükşehir olarak da aynısını yapalım.

YSK kesin sonuçları ne zaman açıklayacak? YSK kesin sonuçları ne zaman açıklayacak?

Pazarkapı 2. etabı: İstiyoruz ki, burada Selahattin Camii olsun. Bu şehir, şehzadeler şehridir. Hizmet üniteleri olan bir anlayışı ortaya koyacağız. Bura yeniden teşekkül ederken, öz eleştiri de yapıyoruz. İtfaiyenin oradaki Reşadiye kavşağı yakışmıyor. Trafik güvenliğini daha sağlıklı hale getirecek bir kavşak düzenlemesi yapmak sözümüzdür.

Atatürk'ün Trabzon'a söylediği sözleri bir abide şekilde yaptık. Yine şehrimizin güneyine Fatih'i, doğu tarafına Yavuz'u, batı tarafında da Kanuni'yi temsil eden giriş kapıları yapacağız.

Eski Çömlekçi Mahallesi'nde mahalle kültürünü yaşatacağız. Kentsel dönüşümler sürecek.

Birçok ilçede yeni itfaiye merkezleri kurarak itfaiye ekibimizi güçlendireceğiz.

Şehrimizin doğu ve batı taraflarında yeni hayvan barınaklarını hayata geçireceğiz.

Geçen yıl Trabzon'un fındıktan elde ettiği gelir 126 milyon Dolar. Daha da artırmak gerek. Yeni bahçeler gerek. Ama geçen yıl Trabzon'a gelen turistler 1 milyar 76 milyon Dolar kazandırdı. O nedenle turizmi 12 aya yaymak gerek. Çakırgöl, burada kayak turizmini hayata geçirmek istiyoruz. Karavan parklarımız, bu konuda Akçaabat Belediyesi ile çalışıyoruz. Akyazı'da eğlence tesisleri, Karadağ-Hıdırnebi ve Haçka. Buralar için de çalışmalar var.

Ruslar da şehrimize geliyor. Niye burayı tercih ettiklerini sorduk. Güven diyorlar. Güveni kaybetmemek gerek. Bu konuda profesyonel adımlar atacağız.

18 ilçemize, ayrı ayrı 18 kütüphane yapacağız. Yine her ilçemizde belediye kreşleri yapacağız. Çocuk bilim merkezleri, gençlik festivalleri ve öğrenci dostu bir şehir. Öğrencilere destek olmak gerek. Öğrencilerimize bu dönem, normal eğitim süresinde olan, en az 3 üniversite (ön lisans, lisans ve yüksek lisans) öğrencisinin ikamet ettiği evlere eğitim döneminde 500 liraya kadar doğal gaz ve su faturalarının yüzde 50'si bizim desteğimiz olacak.

Fanatik bir Trabzonspor taraftarıyım. Bu konuda hiçbir zaman kayıtsız kalmadık ve kalmayacağız. Trabzonspor Kolejimizi hayata geçireceğiz. Yine diğer proje de Trabzonspor köyü. Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren daha profesyonel imkanlarla tanışacak.

Avni Aker Millet Bahçesi'nde, parkımızdaki faaliyetlere halel getirilmeyecek şekilde, 8-12 yaş burada futbol oynasın. Eski anlayışla futbol oynatmayacağız ama sembolik maçlar oynanabilir. Bu sözümüzü de yerine getireceğiz.

Otizm Merkezi ve Yaşam Alanı. Bir otizmli yavrumuzun annesi, ben öldükten sonra bu çocuğumun hali ne olacak' sorusuna yanıt vermek zorundayım. İnşallah bu yavrularımıza kalıcı bir yaşam merkezi sunacağız. Her şey bu dünyalık değil.

Refakatçi konuk evi. Bunu da Ergin Aydın başkanımızla birlikte Ortahisar'da hizmete sunacağız.

Şehir Hastanesi. Sağlık anlamında büyük bir proje. 2025 yılında bütün Trabzon ve bölgemize hizmet edecek.

Emeklilerimize yeni yaşam alanları kazandıracağız, bir yandan da belediye tesislerinden indirimli faydalanacaklar. Kriterlere göre tasnif edeceğimiz emeklilerden su faturalarının %50'sini almayacağız.

Bugün 8 Mart. Kadınlarımızın gününü kutluyorum. Baş tacı olan şehitlerimizin annelerini anıyorum. Şiddete maruz kalan kadınlarımızı unutmayacağım. Şiddetin bir soykırıma döndüğü Gazze'deki kadınları da unutmuyoruz.

İstihdam; bir makro yatırım planı projeksiyonu ortaya koyacağız. Çalışan profesyonel bir anlayış var. Bunu bir sistematiğe almak gerek. Her işi yaparım anlayışının sona erdirmek gerek. Kişi hangi alana eğimliyse, eğitimini alsın.

Araklı'da, kadın istihdamını desteklemek için bir tekstil kent alanı oluşturmak istiyoruz. Güney ilçelerimizde de atölyeleri desteklemek gerek. Yatırım adasında, aynı anlayışla yetki alanımızdaki çalışmaları sürdüreceğiz.

Of Karma Endüstri Bölgesi. 265 dönüm alanda bölgenin istihdamına katkı sağlamak için bütün gayretimizle çalışacağız.

Tarım. Pandemide herkes ambarına döndü. Bazı ülkeler kuru gıda bile biriktiriyor. Kendimiz üretmeliyiz. Ne kadar üretirsek o kadar güçlüyüz. Tarım eğitimi, verimlik arazisi, çiftçi destek programı, kırsal pazar yerleri, organik tarım, hayvancılık destek programı. Bunlar çok önemli. İstiyoruz ki, Trabzon'da işlenmeyen tarım arazisi kalmasın.