Daha önce iki sezon şampiyonluk için mücadele vermelerine rağmen, "Benim ağzımdan şampiyonluk kelimesini duymayacaksınız" diyen Başkan Ahmet Ağaoğlu, Sabah Gazetesi aracılığıyla ilk kez taraftarlara şampiyonluk mücadelesi sözünü verdi.

"BU SENE TRABZONSPOR ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIDIR"

Başkan Ağaoğlu, kongrede görevi devraldıktan sonra yaptığı açıklamada, "Şampiyonluk için en az 3 yıla ihtiyacımız var" açıklamasında bulunmuştu. "Bu söyleminizi güncellemek isterseniz neler söylersiniz" diye sorduğumuz Başkan Ahmet Ağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Camia da taraftar da süreci takip ettiği zaman ve bunu değerlendirdiği zaman, 'Evet bu sene Trabzonspor kulübü şampiyonluğun en büyük adayıdır' mesajını alıyor. Zaten hocamız da bunu ifade etmekten kaçınmıyor. Şu an itibariyle üç açıklama ile sözünü verdiğimiz noktadayız. Ama bunları söylerken kulübün ekonomisinin ve prestijinin her şeyden önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun yanı sıra şampiyonluk için çok güçlü bir kadroya ihtiyaç var" dedi.

"40-50 MİLYON EURO'NUN ALTINDA ŞAMPİYONLUĞA OYNAYAN TAKIM YOK"

Ağaoğlu, bu kadroyu oluşturmak için çalışmaların sürdüğünü de vurgularken, önemli açıklamalarda bulundu:

"Bugün şampiyon olan takımlara baktınız zaman minumum 40 - 50 milyon Euro'nun altında bir kadro ile şampiyon takım göremiyoruz. Trabzonspor aynı hedef için mücadele verirken ihtiyacı olan kadro bütçesi de 20-25 milyon Euro civarındadır. Bizim de o civarda bir kadro yapılanmasına ihtiyacımız var. Bu son derece hassas bir noktadır. Şampiyonluk hedefine giderken kulübün ekonomisini, gelir – gider dengesini bozacak bir harcama içerisine girerseniz eğer şampiyon olsanız dahi bu şampiyonluk sürdürülebilir olmaktan çok uzaktır. İşin özeti de bu yarışı verirken veya vermeyi planlarken ekonominizin sağlam temeller üzerine oturması gerektiğidir. Ekonominiz sağlam ise sonra kaliteli – tecrübeli güç katacak isimlerle şampiyonluğa yürüyebilirsiniz. Ama bundan üç sene önce transfer gündemine giren çoğu oyuncunun Trabzonspor ile alakalı iyi bir izlenimi yoktu. Maaşlarının ödenmediği sorunların yaşandığı bir kulüp olarak görünüyordu."

"BAZI TAŞLARIN YERİNE OTURMASI İÇİN 3 SENEYE İHTİYAÇ VARDI"

Geldikleri ilk dönemde oyuncuların kulübe olan bu olumsuz bakış açısını değiştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerinin de altını çizen Ağaoğlu, şu ifadeleri de kullandı: "Özellikle birinci senemizde transferi için konuştuğumuz oyuncuların yarısına yakın bir bölümü maaş ödemeleri için banka garantisi talep ediyorlardı. Şu an ekonomisi düzelen ve ödemeleri günü gününe yapılan takım konumuna geldik. Onun için idari ve mali yapılanmanın sağlam temellere oturması için üç seneye ihtiyacımız vardı. Bugün adı ne olursa olsun bir oyuncuyla transfer konuştuğumuz zaman oyuncu, 'Ödemeler zamanında yapılıyor mu?' diye sormuyor. Bugün finansal anlamda ve repütasyon olarak baktığınız zaman tercih edilen bir kulüp durumuna geldik. Bazı taşların yerine oturması için üç seneye ihtiyaç vardı."

"BUGÜNDEN İTİBAREN MÜCADELEMİZ ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİDİR"

Bu süre zarfında yaptıkları çalışmaların ardından gelecek sezon için artık şampiyonluk planları yaptıklarını da ifade eden Başkan Ağaoğlu, "Bu üç sene içerisinde beklentiye girmeyin ama asla ve asla zirveden uzakta durmayacağız demiştik. Bu 3 yılda hem idari, hem finansal hem de sportif olarak yapılandık. Bunu yaparken de müzemize 2 tane kupa getirdik ve yarışın içerisinde olduk. Şampiyonluğu da son haftalara kadar kovaladık. Şu an için ise hocamız bile şampiyonluktan bahsediyor. Trabzonspor önümüzdeki sene şampiyonluğun en önemli adaylarından birisi olacaktır. Bugünden itibaren mücadelemiz şampiyonluk mücadelesidir. Oluruz olamayız onu bilemeyiz ama bunun için mücadele edeceğiz. Bu üç sene içinde ne değişti diyorsanız 130 tane icra davası, 30'un üzerinde FIFA'da aleyhte kesinleşmiş dava, 7 aydır ödenemeyen maaşlar ve her gün ihtar çekilen bir kulüpten işleyen bir ekonomiye dönüş yaptık. Ekonomisi sorunsuz işleyen bir yapılanmaya kavuştuk. Bugün yurt dışına en fazla oyuncu göndererek kaynak getiren kulüp konumunda Trabzonspor. Trabzonspor kulübünün adı Avrupa futbolunda çok farklı bir noktaya geldi ve tabi ki bundan sonraki hedef de şampiyonluk. Bu mücadeleyi verecek güçlü bir yapımız şu an var" vurgusunda bulundu.

"YAYINCI KURULUŞ GELİRLERİ AZALDI"

Ağaoğlu, yayıncı kuruluş gelirlerinin önemli oranda azaldığını da belirterek, "Son iki sezonda sürekli olarak zirve yarışının içerisindeydik ama olmadı. Biz normal bir dünyada bunun mücadelesini vermedik. Bir buçuk yıl gibi dünya ve ülke ekonomisini, sosyal yaşantısını sarsan bir pandemi sürecinde bunun mücadelesini verdik. Biz geldiğimiz zaman yayıncı kuruluşun üç puana ödemiş olunan para 3 milyon 500 bin TL idi. O gün ki kurdan 800 bin Euro yapıyordu. Bugün yayıncı kuruluşun yapmış olduğu indirim ve kur artışından dolayı 2 milyon 20'e indi. Yani 180 bin Euro'ya düşen rakam nedeniyle yayıncı kuruluştan aldığımız para yüzde 80 azaldı. Tüm kulüpler bu pandemi sürecinden etkilendi" dedi.

"TRANSFER ÇALIŞMALARINDA PLANLADIĞIMIZ NOKTADAYIZ"

Ağaoğlu, transfer çalışmalarının tam olarak planlandığı gibi gittiğini hatta çok iyi mesafe kat ettiklerini belirterek, "Şu an için transfer sürecinde planladığımız noktadayız. Çünkü isimlerin çok önceden belirlenmesi bizim işimizi bir hayli kolaylaştırdı. Nereden bakarsanız bakın yüksek kalibreli oyuncu transferlerinde 1-1.5 aya ihtiyaç var. Bu isimlerin önceden belirlenmiş olması ve oyuncularla çok önceden iletişime geçmemiz çok büyük bir artı oldu. Transfer penceresi açıldığı zaman değil de çok daha önceden görüşmeleri gerçekleştirdiğimiz için her şey olumlu yönde ilerliyor. Bir sıkıntı da yaşanıyorsa alternatif isimleri değerlendirmek için yeteri kadar zaman kalıyor" dedi :(Sabah-Yunus Emre Sel)