Türkiye, 13 Kasım Pazar günü İstanbul'un en işlek caddelerinden biri olan Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde yaşanan patlama sonrasında yasa boğuldu.

Caddedeki banklara yerleştirilen bombalı paketin patlatılması sonucu 6 vatandaşımız şehit olurken 81 kişi ise yaralandı.

Türkiye'yi sarsan bu kanlı saldırının ardından emniyet güçleri teyakkuza geçti.

Başlatılan soruşturma kapsamında kısa sürede saldırıyı gerçekleştiren ismin Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğu tespit edildi.

Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra bir taksi ile önce kimliğini gizlemek için 4 aydır çalıştığı tekstil atölyesine giden eli kanlı saldırgan'ın buradan da Küçükçekmece'deki Kanarya Mahallesi'nde ikamet ettiği adrese gittiği tespit edildi.

taksim_4902

51 kişi gözaltına alındı

İzini kaybettirmek için farklı adresler kullanan ve Yunanistan'a kaçırılmak istenen saldırgan güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu ile yakalandı.

Bombacı saldırgan Albashır ile birlikte yardım, yataklık ve olaya karışan toplam 51 kişi de gözaltına alındı.

17 şüpheli tutuklandı

Emniyette süren sorgu işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilen terör mensubu şüphelileri dün hakim karşısına çıkartıldı.

Hakım karşısında hesap veren saldırganlardan 17'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

taksim_9683

Bilal Hassan'ın fotoğrafına ulaşıldı

Diğer yandan olayın tüm boyutları ile aydınlatılması için soruşturma derinleştiriliyor.

Olayla ilgili yapılan araştırmalarda, Ahlam Albashır’ın Türkiye'ye kimliklerini gizlemek için 'karı-koca' kılığında birlikte geldiği bir isim olduğu belirlenmişti.

Soruşturmaya hız veren ekipler bu şahsın PKK/YPG’li Bilal Hassan adlı şüpheli olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bugün edinilen bilgilere göre, saldırganın suç ortağı Bilal Hassan'ın fotoğrafına ulaşıldı.

taksim_4754

Albashır'ı Taksim'e getiren firari

Hassan'ın saldırıdan önce Taksim'de Albashır ile birlikte keşif yaptığı, Albashır'i saldırı öncesinde Taksim'e getirdiği ve saldırının ardından Türkiye'den firar ettiği belirlenmişti.

Ayrıca Hassan'ın saldırıda kullanılan bombayı da temin eden isim olduğu taspit edildi.

Beraber keşif yaptıklarını itiraf etmişti

Albashır emniyetteki ifadesinde, firari şüpheli Bilal Hassan ile 4 ay boyunca ev ve iş dışında bir yere gitmediklerini savunarak, son 1 ayda gözaltına alınan şüphelilerden Yasir K. ile iki kere keşif amacıyla Taksim'e gittiklerini, yaya olarak da İstiklal Caddesi'nde dolaştıklarını itiraf etmişti.