Temmuz ayına ilişkin ABD enflasyon oranı verisi için beklentiler mevcuttu. Bugün Türkiye saati ile 15:30'da ABD enflasyon verisi açıklandı. Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli beklentilerine göre Temmuz ayında enflasyonda keskin bir düşüş yaşanacağı gözlemleniyordu. Analistlerin beklentilerine göre enflasyon verisinde düşüş beklense de net cevap açıklanan resmi veri ile ortaya çıktı.

ABD Enflasyon verisi açıklandı

Temmuz ayına ilişkin veri açıklanmadan önce yaklaşık 1300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ocakta 0,6 puan azalışla yüzde 6,2'ye gerilemişti.  Enflasyon beklentilerindeki düşüşte, benzin ve gıda fiyatlarına ilişkin beklentilerde yaşanan gerileme etkili oldu. Açıklanan veriye göre Temmuz ayına ilişkin ABD enflasyon verisi temmuz ayında yüzde 8,5 geriledi. 

Enflasyon şu anda global anlamda tüm ülkelerin problemi olmuş durumda. ABD için de en korkunç senaryolardan biri artan enflasyon diyebiliriz. Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek yeniden 41 yılın zirvesine çıktı. Durum böyle olunca da Amerikan Merkez Bankası FED faiz artırımı ile gündeme geliylordu. ABD Merkez Bankası (Fed) temmuz toplantısında da haziranda olduğu gibi 75 baz puanlık faiz artışına gitmişti. Böylece Fed, enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmek için marttan bu yana politika faizini toplam 225 baz puan artırmıştı.