Kazak Türkü şair, besteci ve filozof Abay Kunanbayoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde açılışı yapılan büst ile ölümsüzleştirildi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abay Saparbekuly, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Trabzon Şube Başkanı Sayim Adanur, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman, Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, KTÜ Rektör vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş ve heykeltraş Murat Mansurov'un katılımı ile büstün açılışı gerçekleşti.

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-7

Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, "Abay Kunanbayoğlu şiirlerinde Kazak halkını, kültürünü, gelenek ve göreneklerini anlatmış; toplumun çağdaşlaşmasında önemli rol oynamıştır. Abay’ın fikirleri, kendisinden sonra gelen Kazak aydınlarını derinden etkilemiştir. Kunanbayoğlu ayrıca halk edebiyatında pek çok yeniliğin öncüsü olmuş, halk müziğine birtakım yeni ölçüler, türler ve yeni bir ses getirmiştir. Kazak halkı için millî bir simge haline gelen Abay ile ilgili çalışmalar, hem Kazakistan’da hem Türkiye’de yoğun biçimde devam etmiştir. Kazak şiirine biçim ve içerik yönünden yenilikler getiren, sözlü halk edebiyatının yazılı hale geçmesinde önemli bir rol üstlenen bu değerli şahsiyetin anılması ve her daim hatırlanması amacıyla gerçekleştirilen ve Üniversitemizin ev sahipliğini üstlendiği bu organizasyonda, emeği geçen Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı ve Türk Dünyası Trabzon Şubesi çalışanlarına ve Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Trabzon Şube Başkanı Sayın Sayim Adanur'a huzurlarınızda teşekkür ediyor; Kazak şairi, bestekâr, düşünür ve edebiyatçı Abay Kunanbayoğlu'nu minnetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-5

Protokol konuşmalarının ardından davetliler büstün açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Akçaabat Belediyesi Horon Ekibi'nin gösterisi ile tören sona erdi.

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-6

Törenin ardından KTÜ rektör vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, açılış törenin katılan davetlileri rektörlük makamında ağırladı. Karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının ardından ziyaret sona erdi.

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-4

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-3

Abay-Kunanbayoğlu-ktü-2